Wybór pism Andrzej Frycz Modrzewski opracowanie Waldemar Voise
Wystaw opinię o produkcie
Ceny podane bez kosztów dostawy.
Ceny podane bez kosztów dostawy.
Kod produktu: 42322
Opis
Czterysta lat przed uchwaleniem nowoczesnych konstytucji ktoś w Polsce już domagał się, by szlachcic odpowiadał przed prawem tak samo jak chłop – za to samo przestępstwo, tą samą karą. Andrzej Frycz Modrzewski, autor traktatu „O poprawie Rzeczypospolitej", głosił idee równości wobec prawa, które wyprzedzały swoją epokę o stulecia. Ten wybór jego pism, przełożonych z łaciny i opracowanych przez Waldemara Voisego, ukazuje się w twardej oprawie serii Skarby Biblioteki Narodowej, jako tom 229 prestiżowej Serii I, wydanej przez Ossolineum i De Agostini.
Modrzewski pisał po łacinie, adresując swoje traktaty nie tylko do polskiego czytelnika, ale do całej ówczesnej Europy – i został tam przeczytany. Jego myśl o reformie państwa, sądownictwa, wojska, oświaty i Kościoła zdobyła międzynarodowy rozgłos, a „O poprawie Rzeczypospolitej" doczekało się tłumaczeń na kilka języków europejskich, stając się jednym z najważniejszych XVI-wiecznych traktatów politycznych na kontynencie.
Myśliciel, którego imię nosi dziś uczelnia. Tak trwałe okazało się dziedzictwo Frycza Modrzewskiego (ok. 1503–1572), że współcześnie jego nazwisko nosi jedna z krakowskich uczelni wyższych – rzadki przypadek renesansowego pisarza politycznego, którego idee wciąż na tyle rezonują, by patronować instytucji edukacyjnej pięćset lat po jego śmierci.
Badacz, który połączył historię nauki z historią idei politycznych. Waldemar Voise (1920–1995) specjalizował się w historii myśli naukowej i politycznej, a jego opracowanie pism Modrzewskiego pozostaje jednym z podstawowych wprowadzeń do twórczości tego myśliciela dla polskiego czytelnika.
Ta książka to obowiązkowa lektura dla studentów prawa, politologii i filozofii, cenne źródło dla badaczy renesansowej myśli politycznej w Europie, a także inspirująca pozycja dla każdego, kto chce poznać polskiego myśliciela, który śmiało wyprzedzał swoją epokę w myśleniu o sprawiedliwości i równości.
Wybór pism Andrzej Frycz Modrzewski opracowanie Waldemar Voise
Opis książki
Książka w bardzo dobrym stanie, nowa
Zdobiona oprawa
Lekko pożólkłe strony w wyniku czasu
Oprawa twarda
Liczba stron: 350
Wydawnictwo Deagostini
ISBN 8304046563
Opinie
Jeśli dodałeś/-aś recenzję, a nie pojawiłą się na liście, być może oczekuje na moderację.
Wystaw opinię o produkcie
Bezpieczeństwo produktu
Certyfikaty i ostrzeżenie bezpieczeństwa
- Sprawdź książkę pod kątem ostrych krawędzi lub zszywek, które mogą spowodować skaleczenia. Uważaj na okładki z twardego papieru

