Trans-Atlantyk Witold Gombrowicz
Wystaw opinię o produkcie
Ceny podane bez kosztów dostawy.
Ceny podane bez kosztów dostawy.
Kod produktu: 41783
Opis
Trans-Atlantyk to jedna z najbardziej prowokacyjnych i jednocześnie najoryginalniejszych książek w polskiej literaturze XX wieku. To utwór, który w formie stylizowanej gawędy szlacheckiej prowadzi błyskotliwą, pełną ironii i humoru rozprawę z polskością, narodowymi mitami oraz sposobem myślenia utrwalonym przez tradycję. Jednocześnie jest to literatura głęboko osobista, wynikająca z doświadczenia emigracji i dystansu wobec ojczyzny.
W centrum narracji znajduje się obserwacja mechanizmów społecznych i kulturowych, które kształtują tożsamość jednostki. Autor z charakterystyczną dla siebie ironią obnaża przywiązanie do formy, rytuału i narodowych schematów, pokazując ich umowność i absurd. Dzięki temu książka staje się nie tylko satyrą, ale również filozoficzną refleksją nad wolnością człowieka wobec zbiorowych wyobrażeń.
W kontekście rynku czytelniczego Witold Gombrowicz „Trans-Atlantyk” to tytuł często poszukiwany przez osoby odwiedzające antykwariat online oraz wybierające tania księgarnia internetowa, gdzie klasyka literatury dostępna jest jako tania książka w bardzo atrakcyjnych cenach. To pozycja, która łączy wartość intelektualną z wyjątkową formą literacką, dlatego cieszy się stałym zainteresowaniem zarówno studentów, jak i miłośników literatury eksperymentalnej.
Język utworu jest jednym z jego największych atutów. Stylizowana, barokowa gawęda miesza się z nowoczesną ironią, tworząc unikalny rytm narracji, który wzmacnia efekt dystansu i krytycznego spojrzenia na opisywany świat. To książka, która wymaga uważnego czytania, ale w zamian oferuje wielowarstwową interpretację rzeczywistości.
Dla kogo ta książka?
Dla czytelników zainteresowanych literaturą klasyczną i eksperymentalną, dla osób analizujących kulturę i tożsamość narodową, a także dla tych, którzy poszukują ambitnej prozy dostępnej jako tania książka w antykwariacie online. Idealna również dla studentów humanistyki oraz osób chcących lepiej zrozumieć mechanizmy polskiej tradycji i jej literackich interpretacji.
Trzy ciekawostki:
Po pierwsze „Trans-Atlantyk” powstał jako odpowiedź Gombrowicza na wybuch II wojny światowej i jego pobyt na emigracji w Argentynie.
Po drugie autor celowo użył stylizacji staropolskiej, aby skontrastować ją z nowoczesnym, ironicznym spojrzeniem na kulturę.
Po trzecie książka początkowo była odbierana jako kontrowersyjna i niejednoznaczna, a z czasem zyskała status jednego z najważniejszych dzieł w dorobku Gombrowicza.
„Trans-Atlantyk” to literatura, która nie tylko opowiada historię, ale przede wszystkim zmusza do myślenia o tym, jak tworzą się narracje o narodzie, wolności i jednostce. To klasyk, który nie traci aktualności i pozostaje jednym z najchętniej wyszukiwanych tytułów w ofertach antykwariat online i tania księgarnia internetowa.
Trans-Atlantyk Witold Gombrowicz
Książka w bardzo dobrym stanie, używana
Okładka miękka
Liczba stron: 144
Wydanie 1
Wydawnictwo Literackie
ISBN 8308019285
Opinie
Jeśli dodałeś/-aś recenzję, a nie pojawiłą się na liście, być może oczekuje na moderację.
Wystaw opinię o produkcie
Bezpieczeństwo produktu
Certyfikaty i ostrzeżenie bezpieczeństwa
- Sprawdź książkę pod kątem ostrych krawędzi lub zszywek, które mogą spowodować skaleczenia. Uważaj na okładki z twardego papieru

