Ludzie góry książki Krystyna Heska Kwaśniewicz
Wystaw opinię o produkcie
Ceny podane bez kosztów dostawy.
Ceny podane bez kosztów dostawy.
Kod produktu: 40197
Opis
„Ludzie, góry, książki” autorstwa Krystyny Heski-Kwaśniewicz to wyjątkowe dzieło łączące refleksję literaturoznawczą z pasją do gór i natury. Już sam tytuł – trafnie oddający istotę publikacji – sugeruje, że to książka o relacjach człowieka z górami, widzianych przez pryzmat literatury. Autorka koncentruje się na twórcach, dla których góry nie były jedynie tłem czy motywem w utworach, lecz stały się inspiracją duchową, miejscem refleksji, próbą charakteru i symbolem transcendencji.
Krystyna Heska-Kwaśniewicz w swojej pracy analizuje związki między biografią a twórczością wybitnych polskich pisarzy, poetów i myślicieli – od epoki romantyzmu po czasy współczesne. Śledzi, jak ich górskie doświadczenia kształtowały postawy światopoglądowe i artystyczne. Jej książka nie jest jednak zbiorem suchych analiz – to pełna humanistycznego ciepła opowieść o duchowej więzi człowieka z przyrodą, o poszukiwaniu sensu, wolności i piękna w surowym świecie górskich szczytów.
O autorce
Krystyna Heska-Kwaśniewicz (1945–2019) – wybitna literaturoznawczyni, profesor nauk humanistycznych, eseistka i badaczka kultury śląskiej, przez wiele lat związana z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach. Specjalizowała się w historii literatury polskiej XIX i XX wieku, szczególnie w twórczości autorów pochodzących z Górnego Śląska.
Była autorką licznych opracowań naukowych, esejów i szkiców poświęconych m.in. Jerzemu Pilchowi, Gustawowi Morcinkowi, Zofii Kossak-Szczuckiej, Kazimierzowi Gołbie oraz problematyce śląskiej tożsamości w literaturze. Jej dorobek wyróżniał się erudycją, wrażliwością i pasją odkrywania związku literatury z miejscem, kulturą i biografią człowieka.
Krystyna Heska-Kwaśniewicz była również uznanym autorytetem w środowisku akademickim i aktywną popularyzatorką literatury – występowała na licznych konferencjach, współpracowała z instytucjami kultury i bibliotekami, a jej książki i artykuły stanowią dziś ważny punkt odniesienia dla badaczy literatury regionalnej i narodowej.
„Ludzie, góry, książki” to więc nie tylko dzieło literaturoznawcze, ale również osobista wyprawa autorki w głąb duchowości i wyobraźni – świadectwo głębokiego zrozumienia zarówno człowieka, jak i natury, która go inspiruje i kształtuje.
Ludzie góry książki Krystyna Heska Kwaśniewicz
Książka w bardzo dobrym stanie, używana, posiada pieczątkę,
Liczba stron: 180
Okładka miekka
Wydanie 1
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
Niski nakład 500 + 50 egz.
ISBN: 8322615809
Opinie
Jeśli dodałeś/-aś recenzję, a nie pojawiłą się na liście, być może oczekuje na moderację.
Wystaw opinię o produkcie
Bezpieczeństwo produktu
Certyfikaty i ostrzeżenie bezpieczeństwa
- Sprawdź książkę pod kątem ostrych krawędzi lub zszywek, które mogą spowodować skaleczenia. Uważaj na okładki z twardego papieru

