Ku indyjskiej rubieży Włodzimierz Korsak
Wystaw opinię o produkcie
Ceny podane bez kosztów dostawy.
Ceny podane bez kosztów dostawy.
Kod produktu: 40519
Opis
„Ku indyjskiej rubieży” Włodzimierza Korsaka to niezwykle barwna i pasjonująca książka podróżniczo-przyrodnicza dla młodzieży, która łączy w sobie elementy reportażu, opowieści przygodowej oraz dokumentacji naukowej. To wartościowa i tania książka online, która przenosi czytelnika w egzotyczne rejony Azji Środkowej – do Turkiestanu, Buchary i Afganistanu – ukazując świat przyrody, kultury i codziennego życia mieszkańców tych odległych krain z perspektywy polskiego podróżnika i przyrodnika.
Autor, Włodzimierz Korsak, nie tylko opisuje swoją wyprawę z 1915 roku, ale również dzieli się refleksjami, obserwacjami i wiedzą zdobytą podczas pracy terenowej. Jego relacja jest żywa, pełna emocji i szczegółów, które sprawiają, że książka staje się nie tylko źródłem wiedzy, ale również literacką przygodą. Wyprawa, której celem była eksploracja przyrodnicza i naukowa, odbyła się z ramienia „Towarzystwa Pomocy Ofiarom Wojny”, a jej współorganizatorem był prof. Stanisław Bilikiewicz – dyrektor Muzeum Przyrodniczego w Aszchabadzie.
Książka zawiera:
- opisy egzotycznych krajobrazów Azji Środkowej,
- obserwacje przyrodnicze i etnograficzne,
- relacje z polowań i wypraw terenowych,
- refleksje na temat życia codziennego w Turkiestanie i Afganistanie,
- wspomnienia z kontaktów z lokalną ludnością, naukowcami i podróżnikami.
„Ku indyjskiej rubieży” to tania książka, która łączy walory edukacyjne z literackimi. Jej styl jest przystępny, a jednocześnie bogaty w szczegóły, co czyni ją idealną lekturą dla młodzieży zainteresowanej geografią, historią, przyrodą i podróżami. Dzięki dostępności w antykwariacie internetowym oraz w księgarni online, książka ta stanowi jedno z najcenniejszych źródeł wiedzy o Azji Środkowej z perspektywy polskiego badacza.
Ciekawostki związane z tematem książki lub autorem
Włodzimierz Korsak to postać nietuzinkowa – podróżnik, przyrodnik, myśliwy, a także autor licznych publikacji o tematyce przyrodniczej i łowieckiej. Jego życie było pełne przygód, a książki, które pisał, stanowią świadectwo pasji, wiedzy i głębokiego szacunku do natury. „Ku indyjskiej rubieży” powstała na podstawie wyprawy naukowej, którą odbył w 1915 roku do Turkiestanu – regionu obejmującego dzisiejszy Uzbekistan i Tadżykistan – oraz do Afganistanu.
Ciekawostką jest fakt, że Korsak wyruszył na tę wyprawę w trudnym czasie – podczas I wojny światowej – jako przedstawiciel „Towarzystwa Pomocy Ofiarom Wojny”. Mimo niesprzyjających warunków politycznych i logistycznych, udało mu się zrealizować ambitny plan badawczy, który zaowocował nie tylko zdobyciem cennych danych przyrodniczych, ale również powstaniem tej wyjątkowej książki.
W Aszchabadzie Korsak poznał prof. Stanisława Bilikiewicza, który był dyrektorem tamtejszego Muzeum Przyrodniczego. To właśnie Bilikiewicz zaprosił go do udziału w wyprawie naukowej do Wschodniej Buchary i Afganistanu. Współpraca obu naukowców zaowocowała nie tylko wymianą wiedzy, ale również stworzeniem unikalnej dokumentacji przyrodniczej i etnograficznej, która została później wykorzystana w książce.
Korsak w swoich relacjach nie unikał wątku myśliwskiego – był bowiem zapalonym łowcą, który traktował polowanie nie tylko jako pasję, ale również jako formę poznawania przyrody. W książce znajdują się opisy spotkań z dzikimi zwierzętami, relacje z polowań oraz refleksje na temat etyki łowieckiej i ochrony przyrody. Dzięki temu publikacja zyskuje dodatkowy wymiar – staje się nie tylko opowieścią o podróży, ale również świadectwem zmieniającego się podejścia do natury i jej zasobów.
Warto również wspomnieć, że „Ku indyjskiej rubieży” to książka o charakterze edukacyjnym – jej treść może być wykorzystywana w szkołach jako materiał pomocniczy w nauczaniu geografii, biologii, historii i języka polskiego. Styl Korsaka, choć nacechowany emocjonalnie, jest jednocześnie precyzyjny i bogaty w informacje, co czyni go doskonałym przewodnikiem po świecie Azji Środkowej.
Książka zawiera także liczne rysunki i ryciny, które ilustrują opisywane miejsca, zwierzęta i sceny z życia codziennego. Dzięki nim czytelnik może lepiej wyobrazić sobie realia wyprawy, a także poznać szczegóły, które trudno byłoby oddać samym tekstem. Ilustracje te mają nie tylko wartość estetyczną, ale również dokumentacyjną – stanowią zapis obserwacji terenowych i przyrodniczych dokonanych przez autora.
Dla kogo ta tania książka?
„Ku indyjskiej rubieży” Włodzimierza Korsaka to książka, która zainteresuje szerokie grono czytelników. Będzie szczególnie wartościowa dla:
- nauczycieli prowadzących zajęcia z geografii, biologii, historii i edukacji przyrodniczej, którzy chcą wzbogacić lekcje o autentyczne relacje z wypraw naukowych,
- uczniów i studentów kierunków przyrodniczych, etnograficznych i geograficznych, którzy szukają inspiracji i wiedzy z pierwszej ręki,
- czytelników młodzieżowych, którzy interesują się podróżami, przyrodą i egzotycznymi kulturami,
- miłośników literatury podróżniczej, którzy cenią autentyczność, pasję i szczegółowość opisu,
- pasjonatów łowiectwa i etyki łowieckiej, którzy chcą poznać historyczne podejście do polowania i ochrony przyrody,
- kolekcjonerów książek przyrodniczych i podróżniczych, ze względu na niski nakład i unikalny charakter publikacji,
- osób poszukujących wartościowych i tanich książek online, które oferują nie tylko rozrywkę, ale również wiedzę i refleksję,
- czytelników zainteresowanych historią nauki i wypraw badawczych, którzy chcą poznać kulisy pracy terenowej w trudnych warunkach.
To również doskonała propozycja dla tych, którzy chcą zrozumieć, jak wyglądała praca przyrodnika i podróżnika w początkach XX wieku – bez nowoczesnych technologii, z ograniczonym dostępem do informacji, ale z ogromną pasją i determinacją. Dzięki dostępności w antykwariacie internetowym oraz w księgarni online, książkę można nabyć w atrakcyjnej cenie, co czyni ją jedną z najtańszych książek w sieci w kategorii literatury podróżniczo-przyrodniczej.
„Ku indyjskiej rubieży” to nie tylko relacja z wyprawy – to świadectwo epoki, pasji poznawczej i głębokiego szacunku do natury. Włodzimierz Korsak, jako autor i uczestnik wyprawy, przekazuje czytelnikowi nie tylko wiedzę, ale również emocje, refleksje i doświadczenia, które czynią tę książkę wyjątkową i ponadczasową.
Ku indyjskiej rubieży Włodzimierz Korsak
Opis książki
Książka w dobrym stanie, używana, posiada pieczątkę,
Okładka miękka
Liczba stron: 180
Wydawnictwo Państwowe Wydawnictwo Literatury Dziecięcej
Niski nakład 10000 + 205 egz.
Opinie
Jeśli dodałeś/-aś recenzję, a nie pojawiłą się na liście, być może oczekuje na moderację.
Wystaw opinię o produkcie
Bezpieczeństwo produktu
Certyfikaty i ostrzeżenie bezpieczeństwa
- Sprawdź książkę pod kątem ostrych krawędzi lub zszywek, które mogą spowodować skaleczenia. Uważaj na okładki z twardego papieru

