Jestem Tyrmand syn Leopolda Kamila Sypniewska Matthew Tyrmand
Wystaw opinię o produkcie
Ceny podane bez kosztów dostawy.
Ceny podane bez kosztów dostawy.
Kod produktu: 42144
Opis
Jestem Tyrmand, syn Leopolda autorstwa Matthew Tyrmand oraz Kamil Sypniewski to osobista, miejscami intymna opowieść o relacji syna z legendą polskiej literatury XX wieku – Leopold Tyrmand. To książka, która nie jest jedynie biografią, ale próbą zrozumienia tożsamości budowanej w cieniu nieobecnego ojca.
Narracja koncentruje się na losach Matthew Tyrmanda, który dorastał w Stanach Zjednoczonych, wychowywany głównie przez kobiety, z dala od ojca, którego znał bardziej z opowieści, mitów i literatury niż z codziennego życia. Dopiero po latach zaczyna odkrywać skalę jego obecności w Polsce oraz znaczenie, jakie Leopold Tyrmand miał dla kultury i literatury.
Książka ukazuje dwa równoległe światy – Amerykę i Polskę – które przenikają się w życiu bohatera. Z jednej strony Brooklyn, Wall Street i amerykański styl życia, z drugiej Polska, język ojca, literatura i emocjonalne korzenie, które stopniowo zaczynają domagać się uwagi. To właśnie między tymi przestrzeniami buduje się opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości.
Ważnym motywem jest również recepcja twórczości Leopolda Tyrmanda, a szczególnie jego najważniejszej powieści „Zły”, która dla wielu czytelników w Polsce stała się kultowym obrazem powojennej Warszawy. Dla Matthew odkrycie popularności ojca w Polsce staje się momentem przełomowym – zderzeniem prywatnej pustki z publicznym dziedzictwem.
Autorzy pokazują także, jak trudno jest budować relację z kimś, kogo praktycznie się nie znało, a jednocześnie nosi się jego nazwisko i symboliczny ciężar jego życia. To historia o braku, tęsknocie i próbie odzyskania fragmentów tożsamości poprzez książki, wspomnienia i spotkania z ludźmi, którzy pamiętają ojca lepiej niż własny syn.
„Jestem Tyrmand, syn Leopolda” to również opowieść o Ameryce – tej dawnej, opartej na emigracji i marzeniach o sukcesie, oraz współczesnej, pełnej sprzeczności i niepokoju. W tle pojawia się świat Wall Street, Nowego Jorku i dynamicznego życia zawodowego, które kontrastuje z wewnętrznym poszukiwaniem sensu i zakorzenienia.
To książka dla czytelników zainteresowanych literaturą faktu, biografiami i opowieściami o relacjach rodzinnych, które wykraczają poza prosty schemat. Często trafia również do obiegu wtórnego jako tania książka online lub jest poszukiwana w antykwariatach internetowych przez miłośników historii literatury i Polski XX wieku.
Dla kogo ta książka?
Dla osób zainteresowanych twórczością Leopolda Tyrmanda i historią polskiej literatury. Dla czytelników literatury faktu i biografii rodzinnych. Dla osób poszukujących opowieści o tożsamości, emigracji i relacjach ojciec–syn. Dla miłośników historii Polski i Stanów Zjednoczonych widzianych z perspektywy jednostki. To także propozycja dla czytelników ceniących szczere, osobiste narracje o dorastaniu w cieniu znanego nazwiska.
Czy wiesz że...
Leopold Tyrmand był jedną z najbardziej barwnych postaci polskiej literatury powojennej, znanym nie tylko z twórczości, ale również z charakterystycznego stylu życia i zainteresowania jazzem. Jego powieść „Zły” początkowo nie była w pełni doceniona przez krytykę, ale z czasem zyskała status kultowej i jest dziś uznawana za jedno z najważniejszych literackich świadectw Warszawy lat 50. Matthew Tyrmand przez wiele lat żył między Stanami Zjednoczonymi a Polską, stopniowo odkrywając skalę wpływu swojego ojca na polską kulturę i debatę publiczną.
Jestem Tyrmand syn Leopolda Kamila Sypniewska Matthew Tyrmand
Książka w bardzo dobrym stanie, używana
Oprawa miękka
Liczba stron: 254
Wydawnictwo Znak
Wydanie 1
ISBN 9788324027781
Opinie
Jeśli dodałeś/-aś recenzję, a nie pojawiłą się na liście, być może oczekuje na moderację.
Wystaw opinię o produkcie
Bezpieczeństwo produktu
Certyfikaty i ostrzeżenie bezpieczeństwa
- Sprawdź książkę pod kątem ostrych krawędzi lub zszywek, które mogą spowodować skaleczenia. Uważaj na okładki z twardego papieru

