Ja urodzona w Warszawie Anna Prucnal Jean Mailland
Wystaw opinię o produkcie
Ceny podane bez kosztów dostawy.
Ceny podane bez kosztów dostawy.
Kod produktu: 41939
Opis
Ja, urodzona w Warszawie to poruszająca autobiograficzna opowieść, w której Anna Prucnal wraca do swoich warszawskich korzeni, artystycznej drogi oraz skomplikowanych losów życia na styku dwóch kultur – polskiej i francuskiej. Książka powstała we współpracy z Jean Mailland i stanowi polską wersję wspomnień opublikowanych wcześniej we Francji.
To nie jest klasyczna biografia, lecz szczera, momentami bardzo intymna opowieść o życiu artystki, która odważnie opisuje zarówno swoje sukcesy, jak i dramaty osobiste. Autorka splata wspomnienia rodzinne z historią polskiego i francuskiego środowiska artystycznego, tworząc barwny obraz życia w świecie teatru, filmu i muzyki.
W książce pojawiają się liczne odniesienia do środowiska Studenckiego Teatru Satyryków (STS) oraz krakowskiej „Piwnicy pod Baranami” – miejsc, które odegrały kluczową rolę w rozwoju polskiej kultury artystycznej XX wieku. Wspomnienia Anny Prucnal pełne są anegdot, portretów wybitnych twórców oraz kulis życia artystycznego, które rzadko trafiają do oficjalnych opracowań.
Szczególnym elementem publikacji są także fragmenty dokumentów z tzw. „teczki” Instytutu Pamięci Narodowej, które stanowią gorzki i momentami absurdalny komentarz do losów artystki w czasach PRL. Ten wątek nadaje książce dodatkowy wymiar historyczny i pokazuje mechanizmy polityczne wpływające na życie ludzi kultury.
Anna Prucnal rozpoczęła swoją karierę w Polsce, występując m.in. w filmach takich jak „Smarkula”, by następnie zdobyć międzynarodową rozpoznawalność. Po latach pracy w kraju wyjechała do Francji, gdzie rozwinęła karierę aktorską i wokalną, współpracując z wybitnymi twórcami europejskiego kina i teatru, w tym z Federico Fellini.
Autorka opisuje również trudne doświadczenia związane z okresem, gdy została uznana w Polsce za osobę niepożądaną, co skutkowało wieloletnią izolacją od krajowej publiczności. Powrót na scenę w 1989 roku, podczas wizyty prezydenta Francji François Mitterranda w Polsce, stał się symbolicznym momentem ponownego spotkania z polskimi widzami.
Książka ukazuje także niezwykłą drogę artystyczną Anny Prucnal jako pieśniarki, która łączy interpretację aktorską z szerokim repertuarem muzycznym – od pieśni francuskich, przez włoskie i rosyjskie, aż po polskie i żydowskie utwory. Jej działalność artystyczna obejmowała występy w wielu krajach świata, co uczyniło ją jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystek emigracyjnych.
Ja, urodzona w Warszawie to książka pełna emocji, szczerości i refleksji nad ceną wolności artystycznej oraz tożsamości. Dla osób zainteresowanych biografiami artystów i historią kultury XX wieku jest to pozycja szczególnie cenna i inspirująca.
Dla czytelników poszukujących literatury faktu i wspomnień artystycznych to również tania książka, często dostępna w antykwariatach online oraz w ofertach tanich księgarni internetowych, stanowiąca wartościowy zapis życia wybitnej artystki.
Dział
Biografia, literatura wspomnieniowa, historia kultury, teatr i film
Dla kogo ta książka?
Książka będzie szczególnie interesująca dla:
- miłośników biografii artystów i aktorów,
- osób zainteresowanych historią polskiej kultury PRL,
- fanów teatru STS i „Piwnicy pod Baranami”,
- czytelników literatury wspomnieniowej i emigracyjnej,
- osób zainteresowanych życiem artystycznym XX wieku w Europie.
O autorach
Anna Prucnal to aktorka teatralna i filmowa oraz pieśniarka, która zdobyła uznanie zarówno w Polsce, jak i we Francji. Jej kariera obejmuje teatr, film oraz działalność muzyczną o międzynarodowym zasięgu.
Jean Mailland był francuskim pisarzem i reżyserem, współpracującym z Anną Prucnal przy projektach literackich i artystycznych.
Ciekawostki
- Anna Prucnal zagrała w filmie „Sweet Movie” w reżyserii Dušan Makavejev, który wzbudził ogromne kontrowersje i przyczynił się do jej emigracji z Polski.
- W latach PRL była przez długi czas objęta zakazem powrotu do kraju, co uczyniło ją jedną z najbardziej znanych artystek emigracyjnych.
- Jej recitalowe interpretacje pieśni obejmują repertuar wielu języków i tradycji muzycznych, co czyni ją jedną z najbardziej wszechstronnych polskich artystek scenicznych.
Słowa kluczowe: tania książka, antykwariat online, tania księgarnia internetowa, Anna Prucnal, Jean Mailland, autobiografia, wspomnienia artystyczne, teatr STS, Piwnica pod Baranami, kultura PRL, wartościowa dobra książka.
Ja urodzona w Warszawie Anna Prucnal Jean Mailland
Książka w bardzo dobrym stanie, używana
Oprawa miękka
Liczba stron: 312
Wydawnictwo Literackie
ISBN 9788308036976
Opinie
Jeśli dodałeś/-aś recenzję, a nie pojawiłą się na liście, być może oczekuje na moderację.
Wystaw opinię o produkcie
Bezpieczeństwo produktu
Certyfikaty i ostrzeżenie bezpieczeństwa
- Sprawdź książkę pod kątem ostrych krawędzi lub zszywek, które mogą spowodować skaleczenia. Uważaj na okładki z twardego papieru

