Inwazja jaszczurów Karel Capek
Wystaw opinię o produkcie
Ceny podane bez kosztów dostawy.
Ceny podane bez kosztów dostawy.
Kod produktu: 41868
Opis
„Inwazja jaszczurów” autorstwa Karel Čapek to jedna z najwybitniejszych powieści XX wieku, która w niezwykle przenikliwy sposób łączy fantastykę naukową, groteskę, satyrę polityczną i filozoficzną refleksję nad kondycją cywilizacji. Ta kultowa książka, napisana tuż przed wybuchem II wojny światowej, pozostaje zadziwiająco aktualna również dziś, poruszając problemy związane z kapitalizmem, manipulacją mediów, nacjonalizmem, wyścigiem zbrojeń oraz bezrefleksyjnym rozwojem technologii.
Fabuła rozpoczyna się od odkrycia na jednej z wysp południowego Pacyfiku nowego gatunku inteligentnych płazów. Początkowo ludzie traktują je jako tanią i niezwykle wydajną siłę roboczą. Płazy pomagają w budowie portów, wydobyciu surowców i realizacji gigantycznych projektów przemysłowych. Świat szybko uzależnia się od ich pracy, a korporacje oraz rządy wykorzystują je bez skrupułów dla własnych interesów.
Z czasem jednak sytuacja wymyka się spod kontroli. Inteligentne stworzenia zaczynają się rozwijać, zdobywać wiedzę i organizować własną społeczność. Ludzie, zajęci politycznymi konfliktami i pogonią za zyskiem, nie dostrzegają nadchodzącego zagrożenia. Čapek tworzy wizję świata pogrążającego się w chaosie wskutek własnej chciwości, pychy i krótkowzroczności.
„Inwazja jaszczurów” zachwyca nie tylko treścią, ale również niezwykłą formą literacką. Powieść wykorzystuje stylizację na reportaże, artykuły prasowe, dokumenty, wypowiedzi ekspertów i fragmenty kronik. Dzięki temu książka przypomina wielowarstwowy pseudodokument, który nadaje historii wyjątkowy realizm i siłę oddziaływania.
Ogromnym atutem tego wydania jest także niezwykła oprawa graficzna autorstwa Hans Ticha. Ponad sto ilustracji, odważny projekt typograficzny i artystyczna koncepcja wydania sprawiają, że książka stała się jednym z najbardziej cenionych projektów edytorskich w historii niemieckiego rynku wydawniczego. To prawdziwe dzieło sztuki dla kolekcjonerów pięknie wydanych książek.
„Inwazja jaszczurów” to wartościowa dobra książka dla czytelników poszukujących ambitnej literatury fantastycznej z głębokim przesłaniem społecznym i filozoficznym. To także znakomity wybór dla osób odwiedzających antykwariat online i tanie księgarnie internetowe w poszukiwaniu wyjątkowych wydań klasyki światowej literatury.
Książka porusza takie tematy jak:
niebezpieczeństwa bezrefleksyjnego postępu technologicznego
mechanizmy kapitalizmu i wyzysku
propaganda i manipulacja medialna
narastanie totalitaryzmów i nacjonalizmu
odpowiedzialność człowieka za przyszłość cywilizacji
Dla kogo ta książka?
Dla miłośników klasycznej fantastyki naukowej
Dla czytelników zainteresowanych literaturą filozoficzną i społeczną
Dla fanów antyutopii i satyry politycznej
Dla kolekcjonerów pięknie wydanych książek
Dla osób szukających ambitnej i ponadczasowej taniej książki
Ciekawostki:
Karel Čapek jest twórcą słowa „robot”, które po raz pierwszy pojawiło się w jego dramacie R.U.R. i weszło do języków na całym świecie.
„Inwazja jaszczurów” była interpretowana jako prorocza wizja narodzin totalitaryzmów i katastrofy II wojny światowej.
Powieść uznawana jest za jedno z najważniejszych dzieł europejskiej fantastyki społecznej i do dziś inspiruje twórców literatury science fiction oraz filozofów kultury.
To książka, która jednocześnie bawi, niepokoi i zmusza do myślenia. „Inwazja jaszczurów” pozostaje fascynującą opowieścią o świecie, który sam tworzy własne zagrożenia – i nie zauważa ich aż do momentu, gdy jest już za późno.
Inwazja jaszczurów Karel Capek
Opis
Książka w bardzo dobrym stanie, używana,
Okładka twarda
Wydanie 4
Liczba stron: 296
Wydawnictwo Literackie
ISBN
Przekład Jadwiga Bułakowska
Opinie
Jeśli dodałeś/-aś recenzję, a nie pojawiłą się na liście, być może oczekuje na moderację.
Wystaw opinię o produkcie
Bezpieczeństwo produktu
Certyfikaty i ostrzeżenie bezpieczeństwa
- Sprawdź książkę pod kątem ostrych krawędzi lub zszywek, które mogą spowodować skaleczenia. Uważaj na okładki z twardego papieru

